Дитяча офтальмологія 16


Шановні відвідувачі і пацієнти!

Увага!

     Згідно законодавства України про охорону здоров’я ст.№39,39-1,43 і сімейного кодексу України ст.34,284, медичне втручання (лікування, обстеження, діагностика) пацієнта віком до 14 років (малолітнього пацієнта), здійснюється за особистою письмовою згодою її законних представників (батько, мати, опікуни).

     Медичне втручання пацієнтам з 14 років до 18 років (Неповнолітні пацієнти) здійснюється за його особистою письмовою згодою і особистою письмовою згодою його законних представників (батько, мати, опікуни).

З огляду на викладене, присутність законних представників (батько, мати, опікуни) є обов’язковим при зверненні дитини до медичного закладу!

При собі необхідно мати документи, що посвідчують особу (паспорт), і СВІДОТЦТВО ПРО НАРОДЖЕННЯ ДИТИНИ!

Детская офтальмология

Зміст розділу:

1. Амбліопія
 
2. Косоокість
 • Дитячий підрозділ в складі офтальмологічної клініки «ВІЗУС» має в своєму розпорядженні всі сучасні можливості для комплексної діагностики зору, консервативного спеціалізованого лікування різних очних захворювань у дітей будь-якого віку. Всі офтальмологічні обстеження проводяться безконтактно, що не викликає негативних емоцій у маленьких пацієнтів.

Що таке амбліопія?

    Амбліопія (або ледаче око) — це функціональне, а значить оборотне зниження гостроти зору, при якому один з двох очей не задіяний зоровому процесі. Очі бачать занадто різні картинки, і мозок не може поєднати їх в одну об’ємну. В результаті пригнічується робота одного ока. При дитячій амбліопії основні зміни відбуваються в головному мозку, в області зорової кори.

    Які ж причини виникнення амбліопії?

Амблиопия

   Амбліопія буває декількох видів. Найбільш поширена — це рефракційна і дисбінокулярна. При далекозорості у дітей очне яблуко коротше норми, тому оптичний фокус знаходиться за сітківкою. При народженні всі діти мають далекозорість близько 3 діоптрій. У міру зростання дитини зростають і очі, і до 3-4 років діти мають еметропічну рефракцію. При далекозорості вище 3 діоптрій правильний розвиток зорової системи порушується, так як з народження на очному дні постійно формується розмите нечітке зображення. При відсутності своєчасної корекції і лікування у дитини розвивається рефракційна амбліопія.

рефракционная амблиопия

   Такі ж причини розвитку амбліопії і у дітей з астигматизмом. Тільки при астигматизмі через неправильну  форму очного яблука заломлення світла в оптичних меридіанах відбувається неоднаково, і в оці одночасно існують два оптичних фокуса, при цьому часто жоден з них не розташований на сітківці. В результаті гострота зору в одному меридіані нижче, ніж в іншому.

    У дитини з косоокістю, в результаті порушення правильної спільної роботи обох очей, з, частіше, косячого ока, зорові образи в головний мозок не передаються або повторно розвивається дисбінокулярна амбліопія.

дисбинокулярная амблиопия

    Рідше ми стикаємось з обскураційною амбліопією, що розвивається при відсутності доступу світла до сітківки при вродженій катаракті, помутніннях рогівки, опущенні верхньої повіки (птоз), грубих змінах в склоподібному тілі.

Амбліопія буває одно- або двосторонньою, а також різною за ступенем вираженості — від незначного зниження зору до світловідчуття. Тому, в залежності від зниження зору виділяють:

 • низький ступінь амбліопії — при гостроті зору 0,8-0,4;
 • середній ступінь — при 0,3-0,2;
 • високу — при 0,1-0,05;
 • дуже високу — при 0,04 і нижче.
 

Як запідозрити у дитини амбліопію?

    Амбліопію найчастіше неможливо виявити самостійно. Близько 40% дітей з амбліопією виявляються тільки перед вступом до школи. Саме тому ми рекомендуємо проходити регулярне діагностичне обстеження не рідше 1 разу на рік. Від батьків потрібна хороша спостережливість і знання, щоб своєчасно виявити можливі проблеми із зором.

     Ознаки поганого зору у дітей:

 1. Дитина часто кліпає, тре очі, примружується;
 2. Близько сідає до телевізора;
 3. Турбують часті блефарити, ячмені і кон’юнктивіти;
 4. Відхилення в сторону або закриття одного ока під час читання або перегляду телевізора;
 5. Поворот або нахил голови при погляді на предмет;
 6. Втома, різі в очах під час занять;
 7. Головні болі після школи, домашніх завдань, читання.

Обстеження та лікування амбліопії

     У клініці «Візус» є найсучасніше обладнання для того, щоб оцінити стан зорової системи дітей будь-якого віку. Перш за все, дитина проходить всебічну діагностику, яка включає в себе перевірку гостроти зору, комп’ютерну авторефрактокератометрію, визначення чутливості і лабільності зорового нерва, офтальмоскоп, визначення характеру зору, кута косоокості. З 2010 року в нашій клініці застосовується унікальний прилад авторефрактометр Plusoptix S08 (Gmb, Німеччина) безконтактно (з відстані 1 метр) вимірює такі параметри ока як рефракція, діаметр зіниці, міжзіничну відстань, кут косоокості, фіксацію очей навіть у самих маленьких дітей, починаючи з чотирьох місяців життя.

Plusoptix S08 Plusoptix S08

    Діагноз «амбліопія» ставлять тільки після виключення органічних очних захворювань, здатних знижувати гостроту зору. З цією метою дитині повинна бути проведена оптична когерентна томографія сітківки на томографі Stratus OCT ™ (Carl Zeiss), яка дозволить виключити такі захворювання ока як атрофія зорового нерва, дистрофія макулярної області сітківки.

   Як проводиться лікування амбліопії?

     Після всебічного обстеження та огляду дитини офтальмологом розробляється індивідуальна тактика лікування амбліопії, яка включає кілька етапів:

 1. Оптична корекція зору

   Якщо амбліопія обумовлена ​​порушенням оптики очей, то призначаються окуляри або контактні лінзи. Підбір окулярів в дитячому віці має свої особливості і проводиться обов’язково з широкою зіницею. Оптичну корекцію дефекту зору необхідно почати якомога раніше. Створення за допомогою очкових або контактних лінз чіткого зображення на сітківці є стимулом до розвитку зору. Однак не завжди можна підвищити зір лише за допомогою окулярів. Потрібне спеціальне лікування (плеоптика), яке починається відразу після адаптації до оптичної корекції, через 2 -4 тижні.

 1. Плеотичне лікування

    Після усунення причин амбліопії шляхом оптичної або хірургічної корекції приступають до її безпосереднього лікування.

Методи плеоптичного лікування:

 • Оклюзія (заклеювання) — виключення здорового ока з акта зору змушує «ледаче» око працювати, тобто бачити. З цією метою використовують спеціальні пластикові окклюдори, що прикріплюються до очкової оправи, або гумові окклюдори на присосці, які кріпляться до очкової лінзи, або саморобні заклеювання з тканини або щільного паперу різної форми. Режим оклюзії визначається лікарем і залежить від гостроти зору.

  Окклюзия (заклейка)

 • Пеналізація або «штрафування» ока, що краще бачить проводиться за допомогою закапування очних крапель, що розширюють зіницю. Пеналізація частіше застосовується в ранньому дитячому віці, коли не вдається привчити дитину до оклюзії.
 1. Стимуляція сітківки і зорової кори апаратними методами

    При дитячої амбліопії основні зміни відбуваються в головному мозку, в області зорової кори. Тому основним стандартом в лікуванні амбліопії (підтвердженим науковими та клінічними дослідженнями) на сьогоднішній день є апаратний комплекс «Амбліокор», в якому реалізований принцип «зворотного біологічного зв’язку». Поки дитина дивиться картинку на екрані, спеціальний датчик знімає інформацію про роботу очей і головного мозку. Зображення на екрані зберігається під час «правильного» зору і зникає, як тільки воно перестає бути чітким. Таким чином, відбувається більш активне включення природних механізмів мозку в процес відновлення зображення. Даний метод лікування не має протипоказань і може застосовуватися у дітей з 3-4 років, а також у дітей з поєднаною неврологічною патологією.

   Також в комплексному лікуванні амбліопії застосовуються спеціальні комп’ютерні програми, фосфен-електростимуляція, лазерна стимуляція сітківки низькоінтенсивним червоним монохроматичним випромінюванням, фотостимуляція сітківки фігурними сліпучими полями з використанням послідовних образів; макулостімуляція центральної зони сітківки ока.

   Незалежно від того, яке лікування застосовується, найважливішим є своєчасність його початку — до моменту, поки мозок дитини не навчився назавжди пригнічувати або ігнорувати амбліопічне око.  Дитина з амбліопією повинна отримувати 3-4 курсу плеоптиків на рік.

      4.Хірургічне лікування

   Проводиться при вродженій катаракті, повному птозі і може знадобитися при косоокості. При повній вродженій катаракті операція повинна проводитися в перші місяці життя. Але хірургічні методи не вирішують частину проблеми амбліопії і «готують грунт» до її подальшого лікування.

Чи піддається амбліопія  лікуванню?

— Так. Чим менше вік пацієнта, тим більша ймовірність позитивного результату лікування.

Окуляри при амбліопії — це на все життя і око «розучиться працювати самостійно»?

У багатьох випадках при правильному веденні амбліопії вдається позбавити дитину від постійної очкової корекції. Дивлячись через правильно підібрану оптичну систему, око дитини формується адекватно віку і гострота зору без корекції підвищується або повністю відновлюється.

Чи можна носити контактні лінзи дітям з амбліопією?

М’які контактні лінзи планової заміни призначаються дітям в будь-якому віці за медичними показаннями. У нашій клініці є великий позитивний досвід носіння контактних лінз при амбліопії, які до речі, дозволяють отримати більш високу гостроту зору, ніж при носінні окулярів.

Чи не впливає оклюзія на появу косоокості або погіршення зору краще бачащего ока?

Амбліопія, як уже було сказано, може стати причиною косоокості, а не сама оклюзія, яка давно зарекомендувала себе, як простий і в той же час ефективний метод лікування. Краще бачаще око не «втратить» свою гостроту зору, так як воно є домінуючим.

Навіщо носити окуляри в дитинстві, якщо після 18-ти років можна зробити лазерну корекцію зору?

За довгі роки «бездіяльності» амбліопічного ока зорова кора головного мозку просто «розучиться» сприймати і аналізувати зоровий образ і навіть після чудово виконаної ексімерлазерної корекції гострота зору буде невисокою. Однак в нашій клініці є досвід лікування пацієнтів 16-17 років з дитячою амбліопією і гіперметропічним та змішаним астигматизмом, у яких зір після лазерної корекції набагато вищий, ніж в окулярах і контактних лінзах. Це дозволяє рекомендувати лазерну корекцію зору пацієнтам зі стабільною рефракцією після 16 років як метод профілактики і лікування амбліопії.

 

 Косоокість — це одне з небагатьох очних захворювань, яке можна розпізнати навіть без допомоги фахівця. Косоокість — це стан, що характеризується відхиленням одного або обох очей від центральної осі, тобто очі людини дивляться не в одному напрямку, як годиться, а в різних. Як результат, погляд не може сфокусуватися на аналізований предмет.

 Найчастіше косоокість розвивається у дітей у віці 2-3 років під час формування злагодженої роботи обох очей.

До 6 місяців у малюка можна помітити періодичне відхилення очей, яке згодом проходить. Якщо і після півроку дитина продовжує косити, є підстави запідозрити у нього справжню косоокість. І тоді знадобляться консультації не тільки офтальмолога, але і невропатолога.

 

Причини виникнення косоокості

 Найбільш частою причиною розвитку косоокості є несвоєчасна компенсація далекозорості, короткозорості, астигматизму. Часом причиною косоокості у дитини стає звичайний грип, перенесений матір’ю під час вагітності. Також косоокість може бути наслідком травм, запальних, судинних, пухлинних захворювань в головному мозку і в очних м’язах, підвищених психічних і фізичних навантажень, недотримання зорових навантажень дітьми.

Розрізняють дві форми косоокості — співдружню і паралітичну. У разі співдружньої косоокості косить то ліве, то праве око, при цьому величина відхилення від центральної осі приблизно однакова. Паралітична косоокість виникає внаслідок пошкодження окорухових м’язів, або в результаті захворювання зорового нерва. При цьому косить одне (здорове) око. Коли людина розглядає предмет, його хворе око погано або зовсім не рухається, а здоровому доводиться відхилятися на більший кут.

Косоокість може бути:

 • збіжна (часто поєднується з далекозорістю), коли одне з очей відхиляється до носа;
 • розбіжна (часто поєднується з короткозорістю), коли один з очей відхиляється до скроні;
 • вертикальна, коли око косить вгору або вниз.

Найчастішим ускладненням косоокості є амбліопія ( «ледаче око») — зниження зору на оці, що косить в результаті недостатнього зорового навантаження на м’язи ока.

 

Діагностика і лікування

 Діагноз косоокості встановлюється тільки лікарем-офтальмологом після ретельного обстеження і з’ясування можливих причин розвитку косоокості. Часто діагностичні помилки при проведенні планових оглядів у районних поліклініках стають наслідком оглядів, виконаних за спрощеною схемою (без дослідження стану очного дна і істинної рефракції ока, для чого в очі капають краплі для розширення зіниці). При повному офтальмологічному огляді лікар перевірить гостроту зору за допомогою спеціальних таблиць, визначить кут косоокості, оцінить злагоджену роботу обох очей за допомогою спеціальних дзеркал, досліджує рухливість очей у всіх напрямках. У разі виявлення паралітичної косоокості обов’язково призначається консультація невропатолога.

Лікування косоокості бажано починати якомога раніше, оскільки хвороба ніколи не проходить самостійно. В середньому лікування займає 2-3 роки, вимагає ретельного дотримання всіх приписів лікаря і постійного спостереження.

Починають лікування косоокості з корекції наявних зорових порушень: короткозорості або далекозорості, астигматизму. З самого раннього віку дитині одягають окуляри. Носити їх потрібно постійно і протягом тривалого часу.

       У клініці «ВІЗУС» застосовується нова методика в лікуванні косоокості і порушень бінокулярного зору є корекція за допомогою полікарбонатних призматичних лінз Френеля.

 Інша важлива частина лікування — виконання спеціальних вправ, спрямованих на створення робочого навантаження на ослаблені групи м’язів ока, що косить.

При розвитку амбліопії може знадобитися носіння окулярів, одне із стекол яких заклеєно. При цьому гірше бачить око виявляється в умовах постійного навантаження, «тренуються» ослаблені очні м’язи. Таке лікування проводиться протягом тривалого часу і вимагає постійного лікарського контролю.

Також фахівці призначить апаратні методики лікування, які безболісно і без медикаментів покращують зір. Консервативне лікування спрямоване на підвищення гостроти зору і відновлення бінокулярних зв’язків між очима. Апаратні методики включають лазерну- і магнітотерапію, електростимуляцію, відео-комп’ютерний аутотренінг на апаратному комплексі «Амбліокор», спеціальні комп’ютерні програми, засвітки на апараті Панорама, макулостімуляцію, вправи зі склом Баголліні, заняття на сінаптофорі.

Хірургічна операція показана у випадках паралітичної косоокості, а також при неефективності терапевтичного лікування збіжної косоокості. У дітей вона найчастіше проводиться в дошкільному віці. Після операції необхідно виконувати спеціальні вправи для тренування очних м’язів і постійно спостерігатися у офтальмолога.

Профілактика

 • дотримання правил зорових навантажень у дітей (не можна вішати іграшки надто близько від очей і т.д.);
 • раннє обстеженні дитини у офтальмолога для виявлення косоокості та інших захворювань очей, а також огляд офтальмолога 1 раз на рік;
 • своєчасне лікування очних захворювань.

   Ціни на дитяче лікування

Найменування послуги Вартість, грн.
1 Первинний огляд дітей (візометрія, рефрактометрия, офтальмоскопія, біомікроскопія) 350
2 Повторний огляд дітей 250
3 Консультація к.м.н асистента кафедри офтальмології ЗДМУ Цибульської Т.Є. 500
4 Повторний огляд к.мед.наук. Цибульської Т.Є. 250
* Ціни уточнюйте за телефоном (061) 239-52-58

   Ціни на Апаратне лікування

Апаратне лікування
1 Найменування Ціна, грн.
2 АСО (1 сеанс) - світлотерапія 50,00 грн.
3 Точковий масаж очних м'язів за методикою Шиацу (Бриз) 50,00 грн.
4 Квантова терапія за методикою проф. Панкова (окуляри Панкова) (1 сеанс) 50,00 грн.
5 Лазерстімуляція (1 око) 50,00 грн.
6 Лазерстімуляція (2 ока) 70,00 грн.
7 Лікування Апаратом Віжн -Z (1 сеанс) 60,00 грн.
8 Лікування апаратом "Блефастем" (1 сеанс) 120,00 грн.
9 Лікування апаратом "Панорама" 50,00 грн.
10 Лікування лампою "Біоптрон" 50,00 грн.
11 Лікування на АМБЛІОКОР (1 сеанс) 100,00 грн.
12 Магнітостімуляція 50,00 грн.
13 Макулостімуляція 50,00 грн.
14 Масаж повік (1 сеанс) 100,00 грн.
15 Мікрозатуманення (1 сеанс) 60,00 грн.
16 Промивання слізних шляхів 750,00 грн.
17 Світлодіодна терапія (1 сеанс) 50,00 грн.
18 Тренування на синоптофорі (1 сеанс) 50,00 грн.
19 Тренування резервів акомодації (1 сеанс) 50,00 грн.
20 Тренування резервів дивергенції і конвергенції (1 сеанс) 60,00 грн.
21 Тренування зі склом "Баголіні" 50,00 грн.
22 Тренування зору з використанням комп'ютерних програм (1 сеанс) 60,00 грн.
23 Ультразвукова терапія 50,00 грн.
24 Фотоміостимуляція (1 сеанс) 50,00 грн.
25 Електростимуляція (1 сеанс) 50,00 грн.
26 Лазеростимуляція щитоподібної залози (1 доля) 20,00 грн.
27 Лазеростимуляція щитоподібної залози (2 доля) 30,00 грн.
28 Введення кеналога або дипроспана в халязіон 550,00 грн.
29 Дивергентна дезаккомодація - ДДА (10 хвилин) 50,00 грн.
30 Масаж шийно-воротникової зони апаратом "Мускул-тон" (1 сеанс) 50,00 грн.

Для запису на прийом Вам необхідно вибрати день, заповнити всі поля. Вам зателефонує наш адміністратор.

Календарь загружается...


Оставьте комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

16 мыслей про “Дитяча офтальмологія

 • Наталья

  Доброе утро, подскажите пожалуйста делаете ли вы операции по удалению врождённой катаракты в 9 месяцев малышу?

 • Анастасия

  Здравствуйте как происходит осмотр грудного ребенка? Лезут в глаза железными раздвигателями?

  • Михайленко Надежда Викторовна

   Здравствуйте, Анастасия. Деток грудного возраста смотрят наши детские офтальмологи и осмотр стараются выполнять без применения векорасширителя. В редких случаях возможно его применение. Записаться на «Первичный прием детского офтальмолога» можно по телефону: 0-800-30-43-43. Будем рады видеть Вас в нашей клинике.

 • Воропай Валерія Сергіївна

  Доброго дня. Моїй малечі 6 місяців. Рекомендують робити діагностику із широким зрачком за допомогою атропіну. Це дуже небезпечний препарат. Чи є у вас якась альтернатива? Це дуже для нас важливо!!

  • Моторыкина Анна Николаевна

   Добрий день, Валерія. Існують мідріатики різного механізму дії та тривалістю дії. Для кожного окремого випадку обирається самє той мідріатик, який буде найбільш оптимальним для Вас. Дякую за запитання.

 • Яна

  Здравствуйте, подскажите пожалуйста, ребенку 7 лет, диагноз врача районной поликлиники :блефароконьюктивит. Прошли подписанный курс лечения :мазь флоксал и капли окомистин, 10 дней. Результата не было, другой окулист прописал в добавок к предыдущему лечению капли фармодекс на 5 дней, результата нет. Сказали вскрывать и чистить. Скажите можно ли это сделать у вас и сколько это будет стоить ? (в отделении на металлургов?)

 • Ирина

  Здравствуйте, есть ли на Космосе в Визусе процедура электрофорез и ультразвук для ребенка? Спасибо

 • Екатерина

  Здравствуйте. Подскажите пожалуйста, моему сыночку три месяца и унас до сих пор закисает левый глазик. Масажы, капли не помогли, говорят нужно промывать канал. Как это происходит и не вредно ли эта процедура для ребёнка? Я очень переживаю, всё таки это клазки?! Заранее спасибо за ответ!

  • Моторыкина Анна Николаевна

   Здравствуйте, Екатерина. Хирургическая манипуляция — зондирование носо-слезного канала грудному ребенку проводится под местной анестезией в условиях глазного отделения (Областная детская клиническая больница, офтальмологическое отделение) под местной анестезией. Существует предварительная запись: моб. (063) 402-54-03;(061) 212-42-31; (061) 212-42-32.